Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych u nas. Nazwa parku odnosi się od Słowińców - ludności, która kiedyś zasiedlała obszary współczesnego parku. Zaplanowano go dla ochrony jezior przybrzeżnych, torfowisk, bagien, łąk, lasów i borów a głównie pasa wydm na mierzei z rzadkimi w całej Europie ruchomymi wydmami.

Park jest stosunkowo rozległy, rozpościera się od Rowów aż do miejscowości turystycznej Łeba - obejmuje obszar nieomalże 33 tysięcy hektarów, w tym 2 duże jeziora - Łabsko oraz Gardno, chroniony jest także nadbrzeżny pas Bałtyku.

W parku akceptuje się turystów, jakkolwiek poruszać można się jedynie po wskazanych szlakach - a tych jest sto czterdzieści kilometrów. W Rąbce - 2 km od Łeby znajduje się wejście, które wiedzie do wydm. Trasę do wydm można przebyć rowerem, który można wypożyczyć, pieszo lub wózkiem elektrycznym. Jeśli ktokolwiek chce zobaczyć wydmy, winien mieć dość dobrą formę - szlak z Rąbki na szczyt wydmy i z powrotem potrafi trwać sześć godzin. Piach z grzbietów wydm jest ciągle przesuwany z wiatrem, na skutek tego wydmy przenoszą się 2-10 metrów rocznie na wschód. Powracać można na 2 sposoby - plażą albo przez las. Ze szczytu wydmy Łącka Góra można iść dalej w kierunku zachodnim, w kierunku latarni w Czołpinie (około 17 km) czy dalej aż do Rowów (25 km). Dobra kondycja jest w takim razie konieczna. Na obszarze parku jest dodatkowo skansen wiejski w Klukach.

W Słowińskim Parku oprócz malowniczych terenów ochrania się też poszczególne gatunki świata zwierząt i roślin. W obszarach lasów dominuje sosna, jednakże spotkamy też świerki, modrzewie, buki i dęby. Wśród innych roślin występują w tym miejscu: honekia piaskowa, piaskownica, storczyk plamisty, rukwiel nadmorska czy rosiczka. Park to również miejsce lęgowe dużej ilości gatunków ptaków: rozliczne rodzaje kaczek, bataliony, łabędzie krzykliwe, żurawie, bądź bociany czarne. Można też spotkać puchacza, borsuka, jenota albo łosia, to także miejsce zamieszkania żmij.

Do tego dyrekcja parku prowadzi również Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie a także filie w Rąbce i Rowach. Znajdziemy tam liczne eksponaty, mapy, tablice oraz zdjęcia pokazujące bogactwo parku. Muzeum dostępne jest przez cały rok.

Inne Atrakcje Turystyczne

Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00